Bild: PNAS

Att mäta graden av fejk

Forskning & Rapporter

Matematikern Hany Farid, som forskar i fotoanalys Dartmouth University har tagit fram en beräkningsmodell som kan avgöra hur många procent autentisk en bild är manipulerad.

- Under senare år har annonsörer och tidningar fått kritik för att ta digitala fotoretuschering till en extrem nivå. Otroligt tunna, långa, rynkfria och felfria modeller kastas rutinmässigt upp på reklamskyltar, annonser och tidskriftsomslag, skriver Hany Farid och kollegan Eric Kee.

- De här gränslöst orealistiska och idealiserade bilderna har kunnat kopplas till ätstörningar och förvridna kroppsuppfattning hos män, kvinnor och barn,

Med hjälp av datorprogram som läser av detaljer i fotografier har forskarna byggt modeller för att beräkna hur olika fotografier retuscherats.

Men det är inte bara reklam och modefoto som det finns skäl att granska äkthetsgrad i framför allt bland naturfotografer och bildjournalister.

http://www.pnas.org/content/early/2011/11/21/1110747108.full.pdf+html

kommentarer

Nyhetsbrev

Här finns ett nyhetsbrev för dig som vill ha koll på vad som händer inom kulturella och kreativa näringar i Västsverige. Läs mer

ADA på twitter

Jobbtips: AD på http://t.co/O8Y15rHD http://t.co/ZO0tZNNe

Jobbtips: AD på http://t.co/O8Y15rHD i Borås

Häng nu inte läpp för att vädret är trist, finns massa annat! Trevlig helg! http://t.co/zPqyBlvk

Nu ligger The greatest movie ever sold på SVT Play, till den 15 maj. http://t.co/zmMSEGRC

Nytt Galleri ADA: Rebecca Elfast http://t.co/LXiaieDl

Joakim Levin på nya Pustervik (och Nudie) svarade på några frågor från oss http://t.co/DjwqqEs4

Ikväll debatt "Varför Milano?" Arr. Svensk Form Väst http://t.co/W0QVqI0L http://t.co/cmhHc70q

Gör internet grönt - Clean our cloud http://t.co/Zfk6uamK

Konstepidemin söker verksamhetsledare http://t.co/Bxcw9R4w

Vi ville prata närmare på kreativitet och utvecklingen av den. Så vi fixade ett event. Hoppas vi ses! http://t.co/yM43fqAZ

Mer jobb: Valentin & Byhr söker AD http://t.co/tqKw2QAw

Monki söker AD i Göteborg http://t.co/7Mwnz6QO

Följ ADA på Twitter